Tripartita se dne 18. 5. 2015 nedohodla na růstu minimální mzdy pro rok 2016. Představy odborů a zaměstnavatelů se výrazně lišily. Odbory požadují zvýšení o tisíc korun na 10.200 korun, podnikatelé by se klonili k přidání o 500 korun. Částku bude muset stanovit Vláda ČR.

Rozhodnutí Vlády ČR se bude pohybovat v mantinelech mezi 500 a tisíci korunami tak, jak na jedné straně navrhují zaměstnavatelé a na druhé odbory. Pokud by se do konce volebního období mělo dodržet, aby se česká minimální mzda dostala na 40 procent mzdy průměrné, musela by se navyšovat o tisícikorunu ročně, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle ní o částce bude jednat koaliční rada, podle výsledku rozhodne Vláda ČR. Rozhodnutí by mělo padnout v červnu či v červenci 2015.

Minimální mzda se zvýšila naposledy v lednu 2015 o 700 korun na 9200 korun. Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že by se nejnižší zaručený výdělek měl postupně přiblížit dvěma pětinám průměrné mzdy. V roce 2014 odpovídal 33,1 procenta. V roce 2015 by měl nejspíš dosáhnout 34,6 procenta.

Minimální mzdu pobírala 2,3 procenta zaměstnanců v Česku. Čistý nejnižší výdělek činí 8188 korun. Podle ministerstva je tak o 1486 korun nižší než hranice příjmové chudoby.

Zástupci zaměstnavatelů už dřív uvedli, že požadavek na růst o tisíc korun je přemrštěný. Řada podniků se teprve vzpamatovala z krize. Zvýšení minimální mzdy by vyvolalo tlak i na růst ostatních výdělků. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého by zaměstnavatelé nechtěli přijímat nové zaměstnance, měli by snahu vyplácet část mezd načerno a přes hospodářské oživení by se zaměstnanost nezvyšovala. Podle odborů ekonomika ale roste a firmy mají zisky, promítnout by se to mělo i v odměňování pracovníků.

Kategorie