Odboráři budou při vyjednáváních s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru pro rok 2017 požadovat zřejmě dvouciferné zvýšení, tedy o víc než deset procent, uvedl po jednání s předsedou Senátu PČR Milanech Štěchem předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Centrála bude usilovat také o to, aby se minimální mzda zvedla od ledna 2017 z nynějších 9 900 na 11 500 korun. To ale odmítají zástupci zaměstnavatelů. Štěch označil za žalostně nízkou nemocenskou, chce prosazovat její zvýšení.

Pracovníkům veřejného sektoru se zvýšil plat v listopadu 2015 o tři procenta. Učitelé si přilepšili průměrně o 3,3 procenta. Lékaři a sestry dostali přidáno od ledna 2016 pět procent. Minimální mzda se pro rok 2016 zvedla o 700 korun na 9 900 korun.

Požadavek pro rok 2017 bude výrazně vyšší než vyjednaná částka pro rok 2016. Situace u profesí, které jsou hrazeny z veřejných rozpočtů, je velmi vážná, především v oborech jako kultura, zdravotnictví či sociální péče. Požadavek by měl být deset a více procent. Vyjednávání o růstu výdělků by mohla začít už v březnu 2016.

Požadavek na dvouciferný růst odbory nepovažují za "nadstřelený". Jestliže situace v roce 2016 je pod úrovní výkonu ekonomiky, tak tam vzniká polštář. Je skutečně rozdíl mezi deseti procenty u 17.000 hrubého a u 56.000, uvedl Středula.

Odbory budou usilovat také o zvýšení minimální mzdy o 1 600 korun, zástupci zaměstnavatelů však tento požadavek odmítají. Podle nich se z růstu nejnižšího výdělku stalo politikum a žádají stanovení jasných pravidel pro zvyšování. Chtějí, aby se v nich odrazil růst a vývoj ekonomiky.

Předseda Senátu Milan Štěch požadavky odborářů podpořil. Podle Štěcha v minulých letech reálná hodnota příjmů klesla a trvá oslabení koruny, zvýšení výdělků je proto potřeba. Podmínky jsou tu vytvořené. Ekonomika roste. Výkonnost v Česku je západní, mzdy a platy jsou východní.

Kategorie