Osoby se zdravotním postižením na trhu práce

Pokud lidé se zdravotním postižením hledají v tuzemsku práci, nemají k dispozici velký výběr. Podle analýzy pracovních inzerátů společnosti Annonce je pro ně určena pouze každá padesátá pracovní nabídka a navíc se většinou jedná o nekvalifikované práce.

Přestože je pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením (OZP) v meziročním srovnání více, shánějí si práci čím dál hůře. Může za to nedostatek vhodných pracovních nabídek, ale i neochota firem nabídnout těmto lidem zkrácené úvazky. Nepříznivou situaci této skupiny potvrzují i aktuální data Úřadu práce ČR (ÚP ČR): podíl OZP na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání meziročně stoupl z 11,3 na 13 procent.

Situace na trhu práce ale není tak zlá, jak to z hlediska procentuálního zastoupení OZP vypadá. ÚP ČR v září 2015 evidoval celkově nejnižší počet uchazečů o zaměstnání od března 2009. Situaci ovlivňuje mimo jiné rostoucí ekonomika. Zaměstnavatelé vytvářejí více pracovních míst. V září 2015 jich bylo rekordních 108,5 tisíc. Z toho 10 % bylo vhodných pro lidi se zdravotním postižením. Ti si hledají práci hůře, mají méně možností, a proto jejich procentuální podíl meziročně vzrostl.

I přesto jsou na trhu zaměstnavatelé, kteří takovéto uchazeče o práci vyhledávají. Podle dat Annonce nabízejí OZP nejvíce pracovních míst bezpečnostní agentury: každá šestá pracovní nabídka je od nich. Pozice hlídače je mezi lidmi se zdravotním postižením oblíbená. Nejen, že patří mezi nejčastější nabídky, zároveň se jedná i o druhou nejčastěji poptávanou profesi.

Taková práce ale nemusí nutně odrážet skutečnou kvalifikaci OZP. Ty totiž často raději přijmou méně kvalifikovanou pozici, než aby zůstaly závislé na dávkách od státu. Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) uvádí, že jen za poslední měsíc se napříč republikou setkala se šesti vysokoškoláky se zdravotním postižením, kteří vzali práci v bezpečnostní agentuře, protože ve svém regionu lepší místo nenašli. Tato skupina totiž podle poptávek stojí nejvíce o práci v administrativě, až poté o pozici hlídače či řidiče nákladního vozu.

Možnost, jak více zaměstnat OZP, nabízejí i částečné úvazky. Podle údajů Annonce o ně má tato skupina zaměstnanců extrémní zájem: zkrácený úvazek poptává každá druhá OZP.
Nabídka se však v tomto případě zdaleka nesetkává s poptávkou. Firmy nabízejí lidem se zdravotním postižením místo na zkrácený úvazek pouze v pětině případů.

Zaměstnat OZP přitom zaměstnavatelům nabízí určité výhody. Mohou například ušetřit na dani z příjmu, nemusí řešit náhradní plnění ani odvod do státního rozpočtu, mohou požádat
o příspěvky na mzdu a na vytvoření tzv. společensky účelného pracovního místa. Zaměstnanec se zdravotním postižením tak může firmě ročně ušetřit zhruba 300 000 korun. Záleží na stupni jeho invalidity.

Čeští zaměstnavatelé si tyto výhody začínají uvědomovat. I když v tomto ohledu není situace ve srovnání s jinými vyspělými státy ideální, počet volných pozic vhodných pro OZP, které
podniky prostřednictvím ÚP ČR nabízejí, roste. Aktuálně jich je téměř 10 100, zatímco v roce 2014 jich bylo 5 500. Často stačí jen vhodně upravit pracovní prostředí, zařazení nebo
pracovní dobu a mohou tak získat spolehlivého zaměstnance, jehož pracovní výkon bude srovnatelný s tím, jaký odvádí jeho „zdravý“ kolega.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!