Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková uvedla, že na platy zdravotních sester v domovech pro seniory, postižené či pacienty s demencí chybí kolem miliardy korun. Jejich financování ze zdravotního pojištění je nedostatečné. V domovech pracuje 5500 sester.

Na odměny by měly být 2,5 miliardy korun. Ze zdravotního pojištění jde ale jen něco přes 1,5 miliardy. Saldo je tedy kolem miliardy. Z částky se přitom nehradí jen platy, ale i materiál a zdravotnické prostředky.

Sociální služby spadají pod Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV), sestry z domovů pak pod Ministerstvo zdravotnictví ČR. Úhrady z pojištění za jejich péči jsou ale nižší než za péči sester v nemocnicích.

Návrh úhradové vyhlášky sice nově se sestrami z domovů počítá, podle odborů by podle něj ale poskytovatelé přišli o deset procent příjmu. Podle slibu vlády by se přitom měly platy zdravotníkům od ledna 2016 zvýšit o pět procent. Pro rozvoj sociálních služeb by bylo potřeba zhruba 10,5 miliardy na dotacích, suma má být asi o dvě miliardy nižší.

Podle prezidenta  Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) Ing. Jiřího Horeckého se zatím s MZ ČR nepodařilo dohodnout na narovnání postavení sester z domovů s jejich kolegyněmi v nemocnicích a léčebnách. Dohoda je na změně parametrů, které by měly poklesu zabránit. Horecký varoval před dalším úbytkem sester v sociálních službách.

Ministerstva práce a zdravotnictví pracují na novém systému dlouhodobé péče. Systém by měl být funkční od roku 2017. Jde o to, aby ve zdravotnických zařízeních a v sociálních službách mohla být poskytována stejná péče za stejných podmínek a za stejné úhrady. Výsledný model by mohl být na stole v říjnu či listopadu 2015. Aby se podle Horeckého nový zákon o sociálně zdravotní péči stihl přijmout, měl by se začít projednávat ale nejpozději v únoru 2016.

Kategorie