Počet občanů ČR, kteří cestují za prací do zahraničí, roste. Zatímco v roce 2006 jich podle orientačních údajů evropského portálu pracovní mobility EURES vycestovalo přibližně 55 600, v roce 2013 se jich rozhodlo pro práci v cizině 90 675.

Nejčastěji lidé míří do Velké Británie, Německa a Rakouska. Největší zájem mají evropští zaměstnavatelé o profese ve strojírenství, zdravotnictví a gastronomii. Velká poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících, jako jsou elektrikáři, instalatéři, pekaři, cukráři, truhláři a tesaři. Zaměstnavatelé ve většině zemí Evropské unie také hledají sezónní pracovníky v zemědělství, turistickém ruchu a ve službách.

Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří obstojně ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším plusem je pak předchozí praxe. Možností, jak získat práci v cizině je několik – buď si ji člověk najde sám a odpoví třeba na inzerát, nebo se obrátí na agenturu či využije služeb EURES.

Pokud se člověk rozhodne pro agenturu práce, měl by si v první řadě ověřit, jestli má povolení ÚP ČR ke zprostředkování zaměstnání do zahraničí. Pravidelně aktualizovaný seznam agentur je k dispozici na adrese www.portal.mpsv.cz/sz v sekci Pro občany – Agentury práce. Další podmínkou je, že taková agentura musí mít sjednané pojištění proti úpadku. V tom případě pak má člověk jistotu, že pokud nedostane v zahraničí domluvenou mzdu, může se obrátit na pojišťovnu. Neméně důležité je, aby si klient hned na začátku ujasnil, s kým vlastně uzavírá pracovně právní vztah. Tedy kdo bude jeho zaměstnavatel. Zda agentura nebo firma v zahraničí, pro kterou bude pracovat. Agentura si v žádném případě nesmí říct o jakýkoli finanční obnos za zprostředkování a nesmí požadovat procenta z domluvené mzdy. Výjimku tvoří uhrazení výdajů spojených s cestou (jízdenky, letenky apod.) či ubytováním.

Informace o volných pracovních místech v konkrétních zemích najdou zájemci na webových stránkách evropského portálu pracovní mobility EURES www.eures.europa.eu. Volné pozice, které nabízejí evropské firmy pracovníkům přímo z ČR, jsou pak zveřejněny na www.eures.cz.
V rámci sítě EURES, která je zájemcům k dispozici v celé EU, funguje 900 poradců. Celkem 16 z nich působí v České republice. Lidé se na ně mohou obracet s dotazy týkajícími se nejen práce v zahraničí, ale také životních podmínek. Pracovní místa, která zaměstnavatelé přes EURES nabízejí, jsou prověřená a minimalizuje se tak možnost podvodu.

Evropské služby zaměstnanosti EURES operují na území členských států EU/EHP a Švýcarska. Jedná se o tzv. informační a poradenský systém, který podporuje pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce a stimuluje tak právo každého na volný pohyb pracovních sil. Česká Republika se do systému EURES zapojila v roce 2004, současně se vstupem do Evropské unie. V ČR je EURES plně integrován do veřejných služeb zaměstnanosti. Dne 1. dubna 2011 přešla tato agenda z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na nově vzniklou instituci Úřad práce ČR. Služby EURES cílí zejména na uchazeče o zaměstnání, zaměstnavatele a na další partnerské organizace na trhu práce v Evropě. Mezi hlavní aktivity patří mezinárodní i regionální burzy práce, přeshraniční informační a poradenské dny, asistence při náborech pro zaměstnavatele a aktualizace informací o ověřených volných pracovních míst na národním a evropském portálu EURES.

Kategorie