Prevence cukrovky podle předsedy České lékařské společnosti Štěpána Svačiny v Česku selhává. Lidé málo vědí o jejích příčinách, což hodnotí negativně i Evropská unie. Zásadní je ozdravění životního stylu a pohyb.

V Evropě žije 64 milionů lidí s cukrovkou. Počty pacientů v ČR se přitom jen odhadují, aktuální statistiky nejsou.

Podle Svačiny se léčí s cukrovkou zhruba 8,5 procenta Češek a Čechů, další 2,5 procenta o ní neví a neléčí se. Cukrovka totiž dlouho nemá žádné příznaky, zvýšená hladina cukru ale poškodí cévy a prvním projevem cukrovky může být až infarkt. Zhruba pět procent lidí v Česku má prediabetes, tedy zvýšené hodnoty cukru nad optimální hladinu, která je do 5,6 milimolu (mmol) na litr krve.

"Pohyb je zcela nejvýznamnějším opatřením k prevenci diabetu. Kdybychom od svých osmnácti let ušli každý den 10.000 kroků, vyhnuli bychom se všem chronickým onemocněním, včetně cukrovky," řekl profesor.

Riziko těch, kdo se pravidelně pohybují, je jen zhruba poloviční v porovnání s těmi, kteří vedou sedavý způsob života. "Přidá-li diabetik ke své denní aktivitě jen 1000 kroků navíc, sníží se hladina cukru po jídle o 1,2 mmolu, což představuje dvojnásobek poklesu, kterého lze dosáhnout léky," řekl Svačina.

Stejně důležitá je podle něj dieta. Nejde ale o to vyhnout se zcela cukrům. Cukrovka druhého typu není nemoc z příjmu cukru. Je vyvolávána především vyšším příjmem živočišných tuků, typicky v uzeninách. Riziko cukrovky naopak snižuje listová zelenina, káva a rostlinné tuky.

Cukrovky přibývá podle Světové zprávy o cukrovce zejména u mužů. Dnešní mladí muži více sedí u počítačů a méně sportují než jejich otcové ve stejném věku, více jich tedy má kila navíc. V Česku stoupl výskyt cukrovky druhého typu u mužů z 6,5 procenta v roce 1980 na 8,7 procenta v roce 2014. Cukrovku má téměř deset procent obyvatel a znepokojivá je podle zprávy také situace v oblasti nadváhy a obezity, které se vyskytují u více než 90 procent diabetiků.

"Cukrovka je příčinou dvou procent všech úmrtí v ČR. Nicméně odhady ukazují, že nejméně 80 procentům případů diabetu druhého typu lze předejít," řekla Alena Šteflová z kanceláře WHO v ČR.

Pro letošní Světový den zdraví vybral regionální úřad WHO pro Evropu téma "Být aktivní - Jíst zdravě - Postupovat podle lékařských rad - Porazit cukrovku". Slogan ukazuje klíčové oblasti, na něž by se země měly soustředit a které vedou ke snížení rizika cukrovky u obyvatel.

Počet lidí trpících cukrovkou se od roku 1980 takřka zečtyřnásobil a pokud jednotlivé země neučiní žádná protiopatření, stane se tato choroba nejpozději do roku 2030 celosvětově sedmou nejčastější příčinou smrti. Ve své první zprávě o cukrovce ve světě to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zatímco v roce 1980 žilo na světě 108 milionů lidí s diagnostikovanou cukrovkou, v roce 2014 jich bylo již 422 milionů. Podle šéfky WHO Margaret Chanové již neplatí, že diabetes je problém především bohatých zemí, s touto závažnou poruchou metabolismu se stále více potýkají i státy se středními a nízkými příjmy.

WHO proto vyzývá státy, aby se na včasné odhalení diabetu a také prevenci více soustředily. "Pokud chceme učinit nějaký pokrok v zastavení vzestupu cukrovky, musíme zvážit naše každodenní životy - jíst zdravě, být fyzicky aktivní a vyvarovat se nepřiměřeného nárůstu tělesné hmotnosti," uvedla Chanová. "I v tom nejchudším prostředí musí vlády zajistit, aby lidé měli možnost zdravé volby a aby systém zdravotní péče dokázal cukrovku diagnostikovat a léčit," dodala.

Diabetes je skupina chronických onemocnění, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Následky cukrovky se řeší inzulinem,, který umožňuje glukóze obsažené v krvi pronikat do buněk, kde se z ní uvolňuje energie. Mezi hlavní projevy cukrovky tak patří zvýšená koncentrace glukózy v krvi a nedostatek energie.

Zdroj: ČTK

Kategorie