Posílit prevenci nemocí srdce a cév má za cíl projekt Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze, na kterém se podílí i Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP).

Od listopadu 2015 budou lékaři postupně v devíti okresech České republiky vyšetřovat náhodně vybrané lidi. Zkontrolují jejich zdravotní stav a stanoví riziko vzniku a dalšího průběhu srdečně-cévních onemocnění. Projekt je součástí tzv. studie MONICA. V jejím rámci odborníci sledují, kolik lidí postihují nemoci srdce a cév, jaká je úmrtnost a jak výskyt těchto chorob souvisí s různými rizikovými faktory.

Náhodně vybraní pojištěnci byli nejprve osloveni vstupním dopisem od VZP a požádáni o účast v projektu. Ti, kteří souhlasili, jsou následně zváni na půlhodinové ambulantní vyšetření. Stejný postup se bude opakovat ve všech osmi vybraných okresech. Celkem je vzorek tvořen 1 % populace devíti okresů České republiky ve věku 25–64 let. Získaná data zůstanou při zpracování ve studii důsledně anonymní.

Vyšetření sestává jednak z dotazů na dosavadní zdravotní stav pacienta a na to, jakým rizikovým faktorům je vystaven. Lékař mu dále změří krevní tlak, výšku, váhu, obvod pasu a odebere krev na laboratorní rozbor. Na základě všech těchto údajů pak posoudí pacientův současný zdravotní stav a také riziko vzniku a dalšího průběhu srdečně-cévních onemocnění.

Pacient tak dostane důležité informace o svém zdraví a v případě potřeby mu bude ve spolupráci s jeho praktickým lékařem navržena další léčba. Účinná prevence a včasné léčba jsou přitom právě u kardiovaskulárních chorob rozhodující pro další osud nemocného.

Pro celý zdravotní systém je pak studie přínosná tím, že poskytne nové informace o aktuálním výskytu a závažnosti srdečně-cévních onemocnění, o faktorech, které je podmiňují, i o současném stavu a účinnosti jejich léčby. Umožní tak dále zlepšovat zdravotní péči, mimo jiné i účelnějším vynakládáním prostředků.

Onemocnění srdce a cév jsou v Česku ze všech chorob stále nejčastější příčinou úmrtí – umírá na ně 43 % mužů a 47 % žen. Náklady na léčbu nemocí srdce a cév představují v rozpočtech zdravotních pojišťoven mnohamiliardové částky.

Studie MONICA byla poprvé zahájena v roce 1985 v 21 zemích 5 kontinentů s cílem dokumentovat vývoj nemocnosti a úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění a jejich vztah k rizikovým faktorům (kouření, vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků a cukrovka). Ve většině zemí byla studie v polovině devadesátých let ukončena. V České republice, kde se rychle měnila životospráva a výrazně klesala především kardiovaskulární úmrtnost, ovšem dál pokračuje jako projekt podporovaný Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR.

Kde a kdy budou vybraní lidé vyšetřováni v rámci studie MONICA

Okres Termín
Litoměřice 2. 11. – 3. 12. 2015
Benešov 29. 2. – 8. 4. 2016
Cheb květen – červen 2016
Pardubice říjen – listopad 2016
Praha–východ březen – duben 2017
Chrudim duben – květen 2017
Jindřichův Hradec září – říjen 2017
Plzeň–město říjen – prosinec 2017
Kroměříž únor – březen 2018

 

Kategorie