Podle statistik portálu ANNONCE.cz hledají nejčastěji nové uplatnění kuchaři, servírky, řidiči a prodavačky. Pracovní nabídky sice tento typ poptávky zrcadlí, poptávek je však obecně zhruba dvakrát více.

Pokud se Češi rozhodli najít si v lednu 2015 (novou) práci, poohlížejí se především po volných místech v gastronomii, dopravě a logistice, administrativě a obchodu. Podle aktuálních dat
společnosti ANNONCE má o zaměstnání v těchto oborech zájem až 57 % lidí. Čechy nejvíce lákají pozice v gastronomii, každá čtvrtá poptávka v lednu 2015 je právě z této oblasti. Sezónní pracovníci se poohlížejí především po dočasném uplatnění jako číšníci či pomocná síla, aby si přivydělali, než začne nová sezóna.

Zaměstnavatelé nabízejí větší počet míst i v obchodu či dopravě a logistice, které se podílejí na 12, respektive 11 procentech dalších pracovních nabídek. Uchazečům o nová pracovní místa však situace na trhu práce moc nepřeje – podle dostupných statistik Úřadu práce ČR (ÚP ČR) se meziměsíčně navýšil počet nezaměstnaných o 0,4 procentního bodu, konkrétně na 7,5 %. Kvůli tomu je na trhu značný převis poptávek.

Poptávky tvoří téměř dvě třetiny pracovních inzerátů zadaných od Nového roku do 21. ledna 2015 včetně. Vzhledem k tomu, že některým lidem skončily závěrem roku 2014 termínované pracovní smlouvy, předpokládá se, že bude nezaměstnanost ještě mírně růst, čímž se zvýší i poptávka po práci. Čísla se ale nedostanou na hodnoty roku 2014. S rozjezdem sezónních prací se situace na trhu práce začne opět zlepšovat, uvedla Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.

Poptávka po práci se liší i podle regionů. V Praze jako kraji s nejmenší nezaměstnaností hledají Češi práci přes inzerát především v gastronomii, dopravě a logistice, obchodu či administrativě. Praha je však z hlediska tuzemského pracovního trhu atypickým místem. Díky existenci poboček řady nadnárodních společností v ní lidé najdou širší uplatnění, sezónnost tak v hlavním městě nehraje téměř žádnou roli.

Odlišné preference uchazečů o práci se tak dají vysledovat například v Ústeckém kraji, který patří dle aktuálních dat ÚP ČR mezi místa s největší nezaměstnaností vČesku. Lidé mají zájem především o dělnické profese a řemeslné práce, až poté o místa řidičů či pracovníků v restauračním zařízení. Sever patří mezi tradiční průmyslové oblasti, podobně jako třeba Ostravsko, což je ovšem také důvod nejvyšší nezaměstnanosti v těchto regionech. Řada velkých zaměstnavatelů, jakým na Ústecku bývaly textilní továrny, už neexistuje. S tím však tamější školský systém před dvaceti lety úplně nepočítal.

Situace se na trhu práce pravděpodobně zlepší až s návratem sezónních prací.

 

Kategorie