Příspěvek na dojíždění za prací

Koncem roku 2015 nebo začátkem roku 2016 by nezaměstnaní, kteří si najdou místo v jiném regionu, mohli dostávat příspěvek na dojíždění za prací. Prodloužit by se mohlo i vyplácení příspěvků na mzdy u společensky účelných míst z 12 na 24 měsíců. Návrh na podporu zaměstnanosti připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV).

Opatřeními chce MPSV bojovat hlavně proti dlouhodobé nezaměstnanosti. Lidí bez práce sice ubývá, ale roste podíl těch, kteří nemají místo déle než dva roky. V Česku tvoří 31 procent nezaměstnaných, v Ústeckém kraji 37 procent. Na konci prvního pololetí Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval 451.400 uchazečů o práci, z nich 53.700 bylo v Ústeckém kraji. Zatímco v republice se nezaměstnanost pohybuje kolem šesti procent, v Ústeckém kraji přesahuje devět procent.

Podle autorů návrhů je v místech s nejvyšším podílem nezaměstnaných nezbytná podpora "pracovní mobility". MPSV proto připravuje zavedení nové dávky. Uchazeči o zaměstnání bude poskytován finanční příspěvek v případě, kdy nalezne pracovní uplatnění v jiném regionu, než je jeho bydliště. Výše příspěvku bude vymezena pásmy vzdálenosti místa výkonu práce od místa pobytu. Zohlední se přitom podíl nezaměstnaných, složení pracovních míst, počet uchazečů na volné pozice či možnost dopravy v regionu, kam bude chtít člověk dojíždět.

MPSV připravuje i prodloužení příspěvků na mzdu u společensky účelných míst, a to z 12 na 24 měsíců. Zaměstnavatel může dostávat částku na celou pracovníkovu odměnu i s odvody. Nově by tuto podporu mohl získat na určitého člověka i opakovaně, pokud by hrozilo, že by tento zaměstnanec znovu skončil na úřadu práce bez naděje na jiné uplatnění.

Stát vyplácí i příspěvek na zřízení účelných pozic. V oblastech s vysokou nezaměstnaností může dosahovat až šestinásobku průměrné mzdy. Pokud by vzniklo aspoň deset pozic, může na každou připadnout až osminásobek průměrné mzdy. Jinak je to čtyř a šestinásobek.

V březnu roku 2016 se MPSV chystá vyhlásit výzvu k předkládání projektů na pomoc lidem, jimž hrozí propouštění. Počítá se s rozdělením čtvrt miliardy korun. Vlastní projekty bude mít i ÚP ČR. Měl by se zaměřit na pracovníky ještě před jejich propuštěním a předem je nasměrovat do vhodných rekvalifikačních kurzů. Neměli by pak zůstat bez místa.

Do aktivní politiky zaměstnanosti - tedy do podpory zaměstnávání - má v roce 2015 plynout téměř deset miliard korun. Z toho 13 procent získá Ústecký kraj. V roce 2014 celkový obnos činil 6,4 miliardy, z toho kraj využil 759,3 milionu. Bylo to 12 procent sumy. V roce 2013 kraji připadla desetina z 4,3 miliardy.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!