Rada seniorů ČR žádá změnu způsobu valorizace penzí. Navrhuje do zvyšování důchodů víc než dosud promítnout růst reálných mezd a nově růst cen zboží, které si kupují starší lidé.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k 1. lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele byly nízké, takže penze poroste všem jen o 40 korun. Rada seniorů ČR malé přidávání a valorizační model dlouhodobě kritizuje. Navrhuje navázat zvyšování penzí na spotřební koš seniorů. Ti totiž pořizují jiné věci než ostatní domácnosti. Víc utrácejí třeba za léky.

Podle rady by se v úpravě penzí měl víc také odrazit růst reálných mezd. Místo jeho třetiny by se důchody měly zvyšovat o jeho polovinu. Rada vítá také záměr, že by vláda mohla zvyšovat důchody víc, než jí ukládá zákon. Tuto možnost kabinet v minulosti už měl. Před několika lety to zákonodárci ale zrušili. Zdůvodňovali to mimo jiné tím, že by vláda neměla mít šanci třeba před volbami navyšovat penze výrazněji a "kupovat si hlasy".

Rada seniorů ČR žádala, aby vláda měla toto zmocnění, i když zřejmě už nebude neomezené jako dřív. Vláda by tak zřejmě mohla dostat možnost přidat maximálně jedno či 1,5 procenta nad zákonnou valorizaci.

O valorizačním výpočtu diskutuje nyní také důchodová komise, kterou tvoří experti a zástupci parlamentních stran. Výsledky by mohla představit v příštích měsících.

Rada seniorů ČR požadovala pro rok 2016 zvýšení penzí o tři procenta. Poukazovala na přibrzděné zvyšování důchodů v době krize a nízkou valorizaci v roce 2015. Tehdy důchodci dostali v průměru 45 korun navíc. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) původně navrhovalo přidat důchodcům od ledna 2016 víc, než nařizuje zákon. Podle plánu si měli přilepšit v průměru o 205 korun, tedy o 1,8 procenta. Koaliční politici se ale nakonec dohodli na tom, že se penze upraví podle zákonných pravidel a k nim se vyplatí příspěvek.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody v Česku, podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), na konci roku 2014 pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce června 2015 jejich počet stoupl zhruba o 7000. Průměrný starobní důchod na konci roku 2014 činil 11.075 korun, v roce 2015 na konci prvního pololetí 11.316 korun. Penze se pak vyplácejí i z důchodových systémů resortu vnitra, obrany a spravedlnosti. Podle údajů ve státním závěrečném účtu průměrný starobní důchod v roce 2014 vzrostl o 104 na 10.714 korun.

Kategorie