Sjezd České lékařské komory

Česká lékařská komora (ČLK) požaduje pravidelné zvyšování ceny práce lékaře minimálně o deset procent za každý rok. Z usnesení sjezdu vyplývá, že pravidelná valorizace této položky je základní podmínkou pro zvyšování platů a mezd lékařů, bez čehož nepůjde zastavit jejich odchody do zahraničí.

Podle České lékařské komory podfinancované zdravotnictví už není schopné občanům poskytovat tak kvalitní, dostupnou a bezpečnou zdravotní péči, na kterou jsou zvyklí.

Na volebním sjezdu ČLK to potvrdil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) se snažilo situaci napravit, ne vždy bylo úspěšné. O tom, jak bude financování nastaveno, rozhoduje celá vláda. MZ ČR bude dále navrhovat zvýšení plateb za státní pojištěnce.

MZ ČR na sjezdu čelilo kritice. ČLK v usnesení dne 22. 11. 2015 uvedla, že není s prací ministerstva spokojena.

Po státu chce, aby platby za státní pojištěnce byly valorizovány pravidelně. ČLK požaduje také zvýšení minimálního pojistného pro živnostníky a zavedení tzv. zdravotní daně na tabákové výrobky a na alkohol. Vyšší platby by měly do zdravotnictví jít jak ze státního, tak z regionálních rozpočtů.

Sjednotit by se podle ČLK měl také způsob odměňování lékařů pracujících v nemocnicích. A to buď závazností tarifních platových tabulek pro všechny poskytovatele lůžkových zdravotních služeb, kteří mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, nebo vytvoření speciální tarifní tabulky pro lékaře a zdravotníky.

Kategorie: 
Hodnocení: 
1

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!