Sněmovna vrátila protikuřácký zákon do II. čtení

Sněmovna neschválila takzvaný protikuřácký zákon, byť v dřívějším dílčím hlasování odmítla navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Normu, která měla omezit taky prodej a podávání alkoholu, podpořilo v závěrečném hlasování 80 ze 175 přítomných poslanců. Chybělo tedy osm hlasů. Proti bylo 42 členů dolní komory.

Oddělený prostor pro kuřáky by mohl podle úpravy zabírat nejvýše čtvrtinu plochy pohostinství. Byl by bez obsluhy. Změnu prosadil ve dvojím hlasování poslanec opoziční ODS Marek Benda, když první zamítavý verdikt zpochybnil předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Nyní si majitelé restaurací mohou vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké, nebo nekuřácké. Mohou také zřizovat stavebně oddělené prostory pro kouření, což ale podle některých poslanců v praxi nefunguje.

Sněmovna v jiných dílčích hlasováních podpořila i zmírnění restrikce navrhované pro elektronické cigarety, naopak by mělo být zakázáno kouření i na otevřených částech zastávek hromadné dopravy. V čajovnách se budou moci nadále kouřit vodní dýmky a v budovách volně přístupných veřejnosti budou moci majitelé mít prostory ke kouření. Kuřáci si budou moci podle výsledku dalšího dílčího hlasování zapálit i v otevřených stanech, které se využívají třeba při koncertech pod širým nebem.

O vládní předloze, která má přinést i omezení pro prodej a podávání alkoholu, Sněmovna ještě jako o celku nehlasovala. Posuzuje jednotlivé pozměňovací návrhy, jichž se sešly dvě stovky.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!