Zaměstnanci úřadů práce hledají volné pracovní pozice přímo v terénu – přes 300 úředníků osobně navštěvuje firmy či obce. Díky tomu přibyly v databázi úřadů práce stovky nových míst. Úředníci se zároveň snaží doporučit vhodného pracovníka, případně nabídnout rekvalifikaci.

úřadům práce se daří spárovat zájemce o zaměstnání přímo s vhodným pracovním místem. Oproti lednu 2014, kdy takových lidí bylo asi 2000, jich v březnu 2014 bylo 6000.

Nejlépe se tato metoda uplatňuje v krajích s nejvyšší nezaměstnaností, nejhůře pak v hlavním městě. V Praze je zaměstnavatelů nejvíce, ale jsou nejméně ochotni spolupracovat s úřadem práce, protože zaměstnanci k nim přirozeně přijdou sami.

Například úřad práce v Trutnově oslovil od začátku roku 2014 už více než 300 firem z regionu. Odpověděla jen necelá třetina, a to přestože v Podkrkonoší je více než devítiprocentní nezaměstnanost.

Úřad práce přitom může zaměstnavateli nabídnout velice zajímavé podmínky – například na mzdu člověka do třiceti let přidat víc než 200 tisíc korun. Pro vysokoškoláka je to 17 tisíc Kč hrubého, pro středoškoláka15 tisíc Kč a pro člověka, který má střední odborné učiliště nebo základní vzdělání, je to 13 tisíc Kč po dobu jednoho roku.

Podnikatelé a firmy mohou dostat příspěvek i na vytvoření míst pro další lidi, kteří to na trhu práce mají těžké. Například pro osoby v předdůchodovém věku je příspěvek ve výši devíti tisíc Kč po dobu šesti měsíců.

Někteří podnikatelé už nabídku využili. Trutnovský úřad práce tak za několik posledních měsíců roku 2014 ztrojnásobil nabídku nových míst. Zaměstnanci úřadů práce se také snaží aktivně zjišťovat, kde jaká volná místa jsou. Podnikatelé a firmy totiž v současné době nemají povinnost tyto informace hlásit.

Generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková uvedla, že cílem návštěv není ,pouze‘ přinést nová volná místa, ale také zaměstnavatelům ukázat, jaké jsou další možnosti a příležitosti ve spolupráci s úřadem práce.

Kategorie