Stát by měl pomoci lidem nalézt práci

Na jednání dne 21. 3. 2014 se ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování László Andor a generální ředitelka Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Marie Bílková dohodli na tom, že stát by měl dokázat reálně pomoci lidem, aby zůstali bez práce jen po nezbytně dlouhou dobu.

Komisař Andor navštívil spolu s ministryní Krajskou pobočku ÚP ČR pro hlavní město Prahu, aby se seznámil s praktickými aspekty provádění politiky zaměstnanosti v České republice. Michaela Marksová slíbila pracovníkům úřadu výrazné personální posílení o několik set míst tak, aby byly zajištěny slušné pracovní podmínky zaměstnanců úřadu.

Dále uvedla, že by měl Úřad práce ČR po velmi složitém období znovu začal plnit svoji funkci a skutečně pomáhal lidem najít práci. Je také nezbytné, aby stát opět úzce spolupracoval se zaměstnavateli, měl přehled o volných místech a mohl tak nezaměstnaným zajistit lepší služby.

Právě kapacita ÚP ČR je významně posilována i prostřednictvím projektů Evropského sociálního fondu. MPSV připravuje i novelu zákona o Úřadu práce ČR, která posílí odpovědnost krajských a místních poboček za realizaci politiky zaměstnanosti a zajistí potřebné materiální a technické podmínky pro to, aby ÚP ČR mohl účinně provádět aktivní politiku zaměstnanosti podle aktuálních potřeb českého trhu práce.

Evropský komisař László Andor uvedl, že pro účinný boj s nezaměstnaností je klíčové zajistit dobře fungující úřad práce, který bude schopen zprostředkovat každému klientovi smysluplnou pracovní či rekvalifikační příležitost. Zvláště důležité je včas pomoci mladým lidem, ať už formou zaměstnání, stáže či doškolení. Právě to je pointou celoevropského programu Záruka pro mladé, k jehož realizaci mohou významně přispět prostředky z Evropského sociálního fondu.

Program Záruka pro mladé, v jehož rámci má každý nezaměstnaný či neaktivní člověk do 25 let dostat kvalitní příležitost nejpozději do čtyř měsíců od podání žádosti, je jen jedním z projektů pro čerpání z Evropského sociálního fondu v programovém období 2014 – 2020.

Pro tuto skupinu uchazečů je v současnosti určen i program „Odborná praxe pro mladé do 30 let“, jehož cílem je zajistit mladým lidem pracovní zkušenosti. Velký zájem o vstup do tohoto projektu hlásí jak samotní klienti, tak i zaměstnavatelé.

 

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!