S výjimkou e-receptu, o němž dosud nebylo rozhodnuto, může dalších osm aplikací užívat. Výdej konopí, které ze zákona je pouze na elektronický recept, tak musí zajistit SÚKL jinou cestou. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "Jsem velmi rád, že dne 9. února 2016 nabylo právní moci usnesení Vrchního soudu v Praze, které osm z devíti aplikací uvolnil pro SÚKL. To znamená, že zrušil předběžné rozhodnutí Městského soudu Praha a SÚKL může s těmito aplikacemi nakládat," uvedl ministr.

O dalším postupu jednal s ředitelem SÚKL Zdeňkem Blahutou. "Je třeba říct, že cesta zpátky nevede, že SÚKL bude pokračovat v tom, že to bude zajišťovat jinými cestami než spoluprací s firmou Tronevia, která se ukázala jako ne příliš spolehlivý partner," dodal ministr.

SÚKL podle mluvčí Lucie Šustkové může nyní užívat například aplikace hlášení výdejů léčivých přípravků, hlášení dodávek léčivých přípravků, evidence a zveřejňování číselníku pro výrobce a centrální úložiště, hlášení závad léčivých přípravků, dokumentace správních řízení či hlášení stavu a pohybu omamných a psychotropních látek.

"Nicméně SÚKL bude i nadále využívat náhradní řešení, která připravil bezprostředně poté, kdy mu byla doručena předběžná opatření," řekla ČTK Šustková. K rozhodnutí soudu doplnila, že odvolací řízení o předběžném opatření Městského soudu v Praze týkající se používání softwarové aplikace k e-receptu dosud neskončilo. "SÚKL je tedy nadále povinen zdržet se užívání této aplikace," řekla.

Elektronický recept v tuto chvíli nefunguje, podle ředitele by mohl začít plně fungovat zřejmě v březnu. Léčebné konopí, které je vázáno na elektronický recept a jehož výdej byl koncem roku soudním rozhodnutím pozastaven, si ale mohou pacienti od 13. ledna 2016 znovu vyzvedávat. SÚKL připravil náhradní řešení, provoz konopného registru zajišťuje sám.

Tronevia podmiňovala pokračování podpory servisu elektronických agend současným podpisem uznání autorských práv, která nejsou vyčíslena a mohou údajně šplhat na stovky milionů korun. "Stát se nenechá vydírat naprosto nepřiměřenými finančními požadavky soukromé firmy a poradí si i bez dotyčných konkrétních částí počítačových programů," řekl v lednu ministr.

Tronevia v prosinci uvedla, že systémy vytvořila v letech 2012 až 2014, smlouvy na ně vypršely ústavu k loňskému srpnu a dál je provozoval sám bez licencí. Firma vznikla v roce 2011. Některá média psala, že zakázku na správu centrálního úložiště vyhrála společnost půl roku po svém vzniku, sama ji neprovedla a zajistil ji její subdodavatel IT Vítkovice Solutions. Za čtyři roky Tronevia prý získala od ústavu přes 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Kategorie