Úřad práce ČR bude propouštět

Úřad práce ČR (ÚP ČR) přijde zhruba o 600 pracovníků, kteří se věnují podpoře zaměstnávání. Na konci listopadu 2015 totiž vyprší smlouva 890 lidem, které financovaly evropské projekty. Od ledna 2016 by se třetina z nich měla vrátit a nastoupit jako kmenoví zaměstnanci.

O propouštění 1100 pracovníků informoval server echo24.cz. Podle něj za kolaps aktivní politiky zaměstnanosti může shoda náhod a liknavost Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) při zavádění služebního zákona.

Ukončení pracovní smlouvy se týká 890 lidí. Třetina z nich se vrátí na své původní kmenové místo do útvaru Zaměstnanosti. Pracovní poměr tedy skončí ke konci listopadu 2015 v celé ČR šesti stovkám lidí, uvedlo MPSV. Výběrová řízení se vyhlásí v listopadu 2015, nástup bude od ledna 2016. Místa se budou obsazovat podle služebního zákona. Další evropské projekty budou zahájeny od ledna roku 2016.

Podle serveru je měsíční přerušení fatální, protože služební zákon umožňuje přijímat jen lidi s úřednickou zkouškou a po konkurzu. Výběrová řízení prý potrvají nejméně půl roku, v úřadech zůstane pro tuto problematiku jen malá část lidí, rekvalifikace a obsazování veřejně prospěšných míst to ochromí a nové projekty se odloží. Podle zastupující ředitelky ÚP ČR Kateřiny Sadílkové konec projektů a odchod pracovníků agendu zaměstnanosti neovlivní. MPSV poukázalo na to, že nezaměstnanost klesá. Měsíční proluku, v níž jsou navíc vánoční svátky a prázdniny, by měli zvládnout vyplnit nynější zaměstnanci.

Úřad práce ČR má 11 000 zaměstnanců. Mezi ně patří i pracovníci z projektů. Všechny projekty mají konkrétní a přesně danou dobu realizace. Proto také lidé, kteří v jejich rámci pracují, mají pracovní smlouvu vždy na dobu určitou. Programové období nyní končí a s ním končí také evropské projekty ve všech resortech po celé zemi.

Vláda ČR na počátku října 2015 rozhodla například o převedení 420 kontrolorů nelegální práce z projektů do řad stálých zaměstnanců inspekce a ÚP ČR. Vyhověla tak MPSV. Celkem 157 míst poradců bude v ÚP ČR, 263 v inspekci.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!