Soudy v Británii a ve Francii vydaly důležité verdikty, které se týkají asistované sebevraždy a práva na důstojné ukončení života nevyléčitelně nemocných.

V Londýně nejvyšší soud nevyhověl dvěma ochrnutým, kteří chtěli změnit zákon tak, aby lékaři neporušovali zákon, když jim na jejich žádost pomohou zemřít. Navrhl však parlamentu, aby legislativu zrevidoval, protože podle něj je současná praxe v rozporu se základními lidskými právy. Ve Francii soud zprostil viny lékaře, který byl obžalován, že pomocí medikamentů usmrtil sedm pacientů v nemocnici v Bayonne.

Stěžovatelé ve Velké Británii chtěli, aby země změnila zákony, které kriminalizují lékaře v případě, že vyhoví žádosti svých pacientů a pomohou jim s ukončením života. Stěžovatelé neuspěli, verdikt ale nakonec přesto může nakonec přinést převratnou změnu britského práva. Soudci totiž navrhli parlamentu, aby zákony zrevidoval, protože podle nich jsou v rozporu se základními lidskými právy, které zaručuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv.

Francouzský soud zprostil viny lékaře, který byl obžalován z usmrcení sedmi nevyléčitelně nemocných pacientů pomocí injekcí se silnými medikamenty. V lékařův prospěch svědčilo několik příbuzných zesnulých a petici za jeho osvobození podepsalo 66.000 lidí.

O eutanazii, která je zatím ve Francii nezákonná, se hovořilo i v souvislosti s případem tetraplegika, který je už několik let v takzvaném vegetativním stavu a nevnímá. Francouzský nejvyšší správní soud se sice v úterý vyslovil pro odpojení ochrnutého muže od přístrojů, které ho udržují při životě, rozhodnutí ale vzápětí zvrátil Evropský soud pro lidská práva. Ten Francii nařídil muže neodpojovat od přístrojů, dokud případ neprojedná. Proti odpojení od přístrojů bojují soudní cestou rodiče a sourozenci tetraplegika. Naopak manželka ochrnutého muže a lékaři usilují o zastavení péče.

Prezident François Hollande se začátkem roku 2014 vyslovil pro přijetí nového zákona, který by umožňoval nevyléčitelně nemocným „ukončit důstojně svůj život“. Vláda nyní pověřila tým poslanců, aby do konce roku navrhl úpravy zákona z roku 2005, který je podle ní málo známý, špatně pochopený a nesprávně aplikovaný.

Eutanazie je legální v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku.