Výměna průkazů OZP

Lidem s handicapem zbývají už jen necelé dva měsíce (do 31. 12. 2015) na výměnu průkazu pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Pokud novou průkazku nebudou mít, nebudou moci dál využívat dosavadní výhody, např. slevy na dopravu. Pro nový průkaz si zatím nepřišly tisíce osob. Úřady práce nový průkaz, který se podobá občanskému či řidičskému, vydávají do konce roku 2015 automaticky bez posuzování zdravotního stavu.

Nové průkazy začal Úřad práce ČR (ÚP ČR) vydávat v dubnu 2015. Má je dostat kolem 300.000 lidí. Do 29. října 2015 si o ně požádalo 213.100 osob, převzalo je 181.500. Od roku 2016 se průkazy už automaticky měnit nebudou. Bude následovat nové posouzení zdravotního stavu.

Držitelé průkazů TP mají místo k sezení v hromadné dopravě a nemusí čekat na úřadech ve frontě. Lidé s průkazkou ZTP by k tomu měli mít městskou dopravu zdarma, na vlaky slevu 75 procent a na autobusy 62 procent. K průkazu ZTP/P pak patří ještě bezplatná přeprava průvodce či vodicího psa, neslyšící mohou mít ročně 24 hodin bezplatného tlumočení na úřadech či u lékaře. Držitelé průkazů nemusí také vždy dodržovat zákaz zastavení či stání, mohou parkovat na vyhrazených parkovištích, nemusí v určitých případech platit dálniční známku, televizní a rozhlasové poplatky či paušály za telefon.

Lidé mají mít nárok na stejný typ průkazu, jaký měli v minulosti, tedy TP, ZTP či ZTP/P. Potřeba je jen průkazková fotografie a občanský průkaz. Ti, kteří dostali průkaz po 1. lednu 2014, nemusí vyplňovat žádnou žádost. Podepíšou jen formulář. Ostatní žádost podávají.

Pokud lidé vlastní průkaz, který dostali ještě od radnice před koncem roku 2011, měli by s sebou na ÚP ČR vzít i rozhodnutí o přiznání mimořádných výhod. Pokud by měla krajská pobočka ÚP o pravosti či platnosti nynějšího dokladu pochybnosti, začne nové řízení o přiznání průkazky. Žadatele by tak čekalo nové posouzení zdravotního stavu.

Vydávání průkazek změnila před pár lety sociální reforma. Od roku 2012 úřady místo průkazů TP, ZTP a ZTP/P, které dokládaly nárok na určité výhody podle závažnosti postižení, vydávaly průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP). Platí jen do konce roku 2015. Jako průkaz měla pak sloužit sociální karta neboli sKarta, která je ale od roku 2014 zrušená.

Nové průkazy se speciálními bezpečnostními prvky připravila Státní tiskárna cenin. Symboly některých postižení jako hluchota či hluchoslepota na nich budou jen tehdy, pokud to postižení budou chtít.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!