VZP opět vyplácí příspěvek na dentální hygienu

Zájem o dentální hygienu předčil očekávání, 20 miliónů korun vyčleněných v prvním pololetí na příspěvky už klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyčerpali. Správní rada 29. února rozhodla, že vyčlení dalších 30 miliónů korun, aby každý, kdo už požádal o příspěvek, ho mohl dostat. Peníze by měly stačit i pro část těch, kteří ošetření absolvovali a žádost teprve podají, řekl novinářům člen správní rady profesor Rostislav Vyzula.

Dentální hygienu hradí VZP z fondu prevence, do běžné péče hrazené ze zdravotního pojištění nepatří. Od letošního ledna mohou klienti žádat o příspěvek až 1000 korun. V předchozích dvou letech VZP příspěvky neposkytovala, naposledy si tak klienti mohli požádat o příspěvek v roce 2013. Tehdy byl až 1500 korun a požádalo o něj 47 000 lidí, celková částka za rok činila 52 miliónů korun. Při nastavení letošního programu vycházela správní rada z těchto dat.

Podle analýz, jež správní rada dnes dostala, je pravděpodobné, že 30 miliónů se vyčerpá do konce tohoto týdne. „Každopádně všichni ti, kteří v současné době požádali a byla u nich provedena dentální hygiena, tak budou proplaceni,“ potvrdil Vyzula. Podle zprávy pro správní radu je pozitivním faktem zjištění, že 71 procent klientů, kteří doposud čerpali příspěvek na dentální hygienu, pravidelně chodí na preventivní zubní prohlídky. Jde tedy o skupinu pojištěnců, kteří se starají o svůj zdravotní stav.

Denní monitoring čerpání limitu ukazuje na výši příspěvku denně v celkové hodnotě 750 000 korun. Průměrná výše příspěvku činí 826 korun, v roce 2013 byl průměrný vyplacený příspěvek ve výši 1110 korun.

„K 24. únoru požádalo přes 37 000 lidí a zájem je extrémní, ale my jsme rádi, že to tak je, že lidé chápou význam a důležitost této péče,“ řekl Vyzula.
Správní rada dnes jednala i o dalších úpravách programu. Shoda podle Vyzuly zatím je v tom, že dentální hygiena by se nadále měla platit dětem a mládeži do 19 let věku a těhotným ženám. Rozhodnutí padne do dvou měsíců. Zda bude obnoven i program pro dospělé, se teprve má projednat. Předpokládá se, že podpořeni by byli hlavně ti, kteří na dentální hygienu chodili už v předchozích letech.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!