Zdravotní výbor doporučil zachovat obor praktického lékaře pro děti

Praktické lékařství pro děti a dorost poslanci možná ponechají mezi základními obory specializačního vzdělávání. Před závěrečným schvalováním novely o získávání způsobilosti lékařů to v plénu doporučil zdravotnický výbor. Sněmovna by měla o předloze, která by měla systém vzdělávání stabilizovat a zkvalitnit, rozhodovat ve druhé polovině října 2016.

Zachování praktického lékařství pro děti a dorost jako samostatného oboru prosadili ve výboru Ludvík Hovorka a Jiří Mihola (oba KDU-ČSL). "Nepovažuji za dostatečně zdůvodněné, proč by měl být obor vyškrtnut," hájil Hovorka pozměňovací návrh. Není podle něho důvod měnit systém, který funguje.

Proti této úpravě se postavili náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar i zpravodaj normy David Kasal (ANO). Policar zdůraznil, že novela by praktické lékaře pro děti a dorost nezrušila, jen by měli společný obor s dětskými pediatry. Většinu členů výboru ale nepřesvědčil.

Původní vládní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Celkový pozměňovací návrh zdravotnického výboru, který Sněmovna určila jako základ pro další projednávání normy, předpokládá 43 oborů. Nakonec by jich - s dětskými praktiky - mohlo být 44. Poslanci chtějí dále zachovat například dětskou chirurgii a dětskou neurologii, endokrinologii a diabetologii, geriatrii, dermatovenerologii a radiační onkologii.

Sněmovna by neměla podle doporučení výboru kývnout na návrh poslankyně ANO Jany Pastuchové nechat v základních oborech pracovní lékařství.

Novelou by měl vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů, poslanci chtějí přidat vedle kmene onkologického i kmen maxilofaciálněchirurgický. V této záležitosti výbor žádné jiné úpravy ke schválení nedoporučil. Plénum by tedy nemělo podpořit například Hovorkův pozměňovací návrh na vypuštění maxilofaciálněchirurgického kmene.

Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla podle celkového pozměňovacích návrhu prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožní se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.

Poslanec ODS Marek Benda uspěl ve výboru s návrhem na vyškrtnutí ustanovení, podle nichž by podmínkou pro povolání vedoucího lékaře a vedoucího stomatologa, primáře, nebo vedoucího lékárníka bylo osvědčení, které by vydávaly příslušné profesní komory.

Spory dříve vyvolala část celkového pozměňovacího návrhu skupiny poslanců ANO a ČSSD, která by zavedla povinné stáže ambulantních lékařů v nemocnicích. Kritici mluvili i o nucené práci ve snaze zvýšit nedostatečný počet lékařů v nemocnicích. Autoři s takovým výkladem ustanovení sice nesouhlasili, z návrhu jej ale vyškrtli.

Zdroj: ČTK

Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!