Znám své léky

Poradna “Znám své léky”, kterou provozuje Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), od svého spuštění v červnu 2014 pomohla téměř 30 tisícům pacientů. Prostřednictvím online formuláře mohou snadno, bezplatně a anonymně zjisit případné nebezpečné interakce či duplicity léků, které užívají.

Od začátku činnosti v červnu 2014 do září 2015 bylo v poradně položeno 27 000 dotazů a zájem se stále zvyšuje. Dosud poradna odhlalila 2 478 závažných interakcí a 10 % dotazů obsahovalo duplicity účinných látek. Nejčastěji se jednalo o léky na onemocnění kardiovaskulárního systému.

Poradna je k dispozici všem pacientům, kteří chtějí rychle a  spolehlivě na internetu ověřit vzájemný vztah léčiv, které užívají. Internetová poradna má za cíl zvýšit informovanost pacientů. V praxi se běžně stává, že různí specialisté předepíší pacientům léky se shodnou účinnou látkou nebo látkami ve vzájemné kontraindikaci. Proto na tyto rizika poradna upozorňuje a snaží se motivovat pacienty, aby informace sami vyhledávali a své lékaře upozornili na všechna léčiva, která užívají.

V hodnocení interakcí, neboli nesnášenlivosti mezi dvěma látkami obsaženými v lécích, pracuje poradna se škálou o šesti stupních. V případě „0“ k interakcím nedochází, střední hodnoty upozorňují na nutnost změnit dávkování či sledovat laboratorní testy, stupeň „6“ pak značí interakci ohrožující život. Poradna hlídá nejen vzájemný vztah léků, ale také upozorňuje na jejich účinky s bylinkami nebo potravinami.

Poradna “Znám své léky“ je bezplatná a pro její použití pacientovi stačí vyplnit stručný online formulář na webových stránkách www.aifp.cz.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 
4

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!