Lékárny v Evropě by mohly provádět screening HIV či 24hodinové monitorování krevního tlaku a v kampaních přispívat k včasné prevenci nemocí. Screening HIV ověřily lékárny ve Španělsku a Portugalsku, pomoc s odvykáním kouření nabízejí lékárny v Británii nebo Česku. Uvádí to Bílá kniha, v níž Evropské lékárnické fórum definovalo novou roli lékáren v oblasti veřejného zdraví.

Evropské lékárnické fórum vyzvalo vlády, plátce, zdravotní pojišťovny i výrobce ke spolupráci s lékárnami a lékárnickými asociacemi na rozvoji úlohy lékáren při zlepšování veřejného zdraví a výsledků léčby pacientů. Lékárny jsou podle evropských lékárníků ideálním místem pro počáteční screening, protože do nich chodí i lidé, kteří možná k lékaři pravidelně nechodí. Při pozitivním výsledku screeningu mají následovat samostatné diagnostické testy, které stanoví konečnou diagnózu.

Screening HIV nabízely od června 2011 do prosince 2012 v pilotním projektu lékárny v jednom regionu Portugalska. Provedly 589 testů, čtyři byly pozitivní a byly odeslány na specializované pracoviště k potvrzení.

Screening cukrovky druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem, nabídly lékárny v Nizozemsku během osvětového týdne zaměřeného na cukrovku. Krevní test byl nabídnut 130.000 lidí, u čtyř procent byla zvýšená hladina cukru a 5200 lidem bylo doporučeno, aby navštívili lékaře. Součástí akce bylo i poradenství.

Čtyřiadvacetihodinové monitorování krevního tlaku poskytují některé lékárny v Itálii. Výsledky odesílají k analýze kardiologovi, který poté pošle zprávu pacientovi. V lékárně je provedení této služby levnější a pohodlnější než návštěva nemocnice.

S odvykáním kouření pomáhají lékárníci kuřákům ve Velké Británii. S odbornou pomocí je šance na úspěch čtyřikrát vyšší než u těch, kteří se snaží přestat sami. Službu nabízí 20 procent lékáren v Anglii, ročně pomohou až 150.000 kuřáků a dosahují až 50procentní úspěšnosti. Ve Skotsku poskytují od roku 2008 tuto službu téměř všechny lékárny. Veřejné lékárny pomáhají zákazníkům zbavit se kouření také prostřednictvím nikotinové náhražky.

Kategorie