Kulatý stůl starostů s vedením kraje a zdravotních pojišťoven bude řešit hrozby, rizika a výhled zdravotní péče v menších městech Karlovarského kraje. Karlovarský hejtman Josef Novotný slíbil svolat schůzku na přelom března a dubna.

Starosta Aše Dalibor Blažek chce zachovat chebskou nemocnici v životaschopném stavu a ne jenom omezenou na nějaké základní obory. Portál E15 dále uvádí, že starosta zároveň žádá, aby kraj předložil starostům a občanům k diskuzi koncepci zdravotnictví i řešení velké ztráty Karlovarské krajské nemocnice v roce 2013. Ta má být hotová v dubnu. Blažek odmítá možnost jedné velké fakultní nemocnice v Karlových Varech; dodal ale že s tím kraj nesouhlasí.

Podle hejtmana Novotného omezení provozu chebské nemocnice nehrozí a žádné obavy o její osud nejsou na místě. Kraj tam bude investovat velké peníze. Dokončí se rekonstrukci pavilonu B za 60 milionů korun, která bude zahájena koncem roku 2014. Hejtman jednal s ministrem zdravotnictví o onkologii, tam je nutno vyměnit lineární urychlovač. Na onkologii zůstane 40 lůžek. Kraj dále odsouhlasil přes 20 milionů korun na budovu pro urychlovač, jehož cena je 60 až 80 milionů korun.

Druhým problémem je podle Blažka stav praktických lékařů, hlavně pediatrů a některých ambulantních specialistů, jichž je na Ašsku přes polovina v důchodovém věku. Podobná situace je na Kraslicku, Toužimsku a v okolí Žihle. V roce 2013 nastala situace, kdy vypadli dva praktičtí lékaři, pacienti se neměli kam přihlásit a museli přejít do Chebu. Hejtman potvrdil problém nedostatku a stárnutí praktických lékařů.

Blažek by chtěl, aby se v Aši obnovilo výjezdové místo krajské záchranky s lékařem. Chebský okres si podle Blažka zaslouží dvě výjezdová stanoviště s lékařem. Až budou moci na Chebsko dojíždět lékaři ze Selbu, tak nebude nutné tento problém řešit. Na záchrance by mělo být 26 kmenových doktorů, v tuto chvíli je jich pouze 16. Lékaři dostávají různé pobídky, například pokud nastoupí, tak dostanou 150.000 korun. Přesto je jich nedostatek. Lékaři vědí, že je to práce velmi nebezpečná a zodpovědná a kvůli službám namáhavá. Podle Blažka lidi v ohrožení života rozhodně nezajímá, že kraj nemůže sehnat lékaře na záchranku. Zvýšení počtu lékařů na záchrance je podle něj věcí ministerstva zdravotnictví a kraj to podle hejtmana nemůže ovlivnit. Peníze na ně kraj má.

Kategorie