Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) udělil výrobci léků Teva Pharmaceuticals CR pokutu ve výši 950 000 Kč.

Důvodem byly příliš vysoké odměny pro lékaře za předepisování jednoho léku firmy v rámci testů medikamentu. Teva hájí odměny jako kompenzaci administrativní zátěže lékařů při vypisování dotazníků spojených s testy.

Za jeden dotazník dostávali lékaři 1200 Kč, někteří si tak prý přivydělali až statisíce.

Testů se zúčastnilo přes 5000 pacientů a v souvislosti s tím dostalo od Tevy peníze zhruba 40 lékařů - součet odměn se u jednotlivých lékařů pohyboval od 5000 do 362 000 Kč. Jednalo se o ambulantní specialisty, kteří se podílejí na léčbě středně silné a silné bolesti, například neurology, uvedl ředitel ústavu Zdeněk Blahuta. Stát ale neprokázal, že by lékaři předepisovali léky zbytečně nebo pacienty jinak poškodili.

Podle firmy šlo o běžnou studii, která měla zjistit případné nežádoucí účinky léku. Peníze údajně nedostávali lékaři za to, že lék předepíšou pacientovi, ale za práci s vyplňováním potřebných dotazníků. Čas strávený touto aktivitou byl zcela adekvátně honorován, sdělila mluvčí firmy Teva Pharmaceuticals CR Rita Gabrielová.

Společnost pokutu 950 000 Kč zaplatila, ale Gabrielová uvedla, že Teva se sankcí nesouhlasí a bude se proti ní bránit. Seznam odměněných lékařů chce SÚKL předat České lékařské komoře, která bude zjišťovat, jestli se prohřešili proti lékařské etice.