AIFP podporuje změnu legislativy

AIFP podporuje změnu legislativy

Z České republiky se v roce 2014 vyvezlo v rámci tzv. reexportů přes šest milionů balení léků na předpis v celkové hodnotě více než pěti miliard korun, uvedli zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Podle AIFP jde o léky, které byly do Česka dovezeny pro českého pacienty, kvůli nízkým cenám je ale distributoři z ČR opět vyvezli do zahraniční, kde za ně mohou utržit více. V Česku tak může hrozit nedostatek některých léků. Česká republika je podle AIFP jedna z posledních zemí střední a východní Evropy, jejíž pacienti nejsou uchráněni před reexporty.

Problematiku reexportů řeší novela zákona o léčivech, ke které Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) vypořádává připomínky. Podle návrhu novely stanoví MZ ČR seznam tzv. rizikových léčivých přípravků, tedy těch, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly. Ty se vyvážet nebudou smět.

Firmy, které budou chtít vyvézt lék ze seznamu, budou muset 30 dní předem požádat o souhlas. AIFP novelu vítá, nová legislativa však nezabrání všem vývozům. AIFP požaduje, aby všichni měli stejné podmínky. Podle AIFP bude ale pro konečný stav na trhu důležité znění prováděcí vyhlášky, na kterou se předloha několikrát odkazuje.

Omezení vývozu levných léků do ciziny jejich nedostatek na českém trhu podle České lékárnické komory (ČLnK) nevyřeší. Ta v červenci 2015 upozornila, že výpadky některých léků v českých lékárnách jsou způsobeny hlavně tím, že některé léčivé přípravky jsou cíleně distribuovány jen do vybraných lékáren.

AIFP při výpočtech reexportů vycházela z dat, které zveřejňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nová analýza nezahrnuje volně dostupné léky na které není třeba lékařský předpis. AIFP zpracovala podobnou analýzu již za rok 2012, kdy do ní ale volně prodejné léky započítala. Tehdy se z ČR vyvezlo přes 14 milionů balení, jejichž celková hodnota činila asi 4,8 miliardy korun. Ročně se v Česku spotřebují léky za asi 70 miliard korun.

 

    Celkový reexport z ČR

  2012* 2014
Počet balení 14.361.308 6.316.071
Hodnota (Kč) 4.772.301.768 5.000.802.229


    Zdroj: AIFP.


    * v roce 2012 obsahuje statistika i volně prodejné léky

Kategorie