Kontrola ve Vojenské zdravotní pojišťovně

Kontrola ve Vojenské zdravotní pojišťovně

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) plánuje kontrolu Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) v roce 2016. Zaměří se při ní i na skutečnosti, které nyní prošetřuje protikorupční policie.

MZ ČR to uvedlo v souvislosti s tím, že protikorupční policie obvinila kvůli nehospodárnému nakládání s finančními prostředky generálního ředitele VoZP MUDr. Karla Šteina.

Obvinění se týká více než 20 podezřelých zakázek. Spolu se Šteinem jsou údajně obviněni i tři lidé ze soukromé sféry. Štein, jenž pojišťovnu vede přes šest let, obvinění popírá. Podle MZ ČR je pravděpodobné, že jde o dohru problému, na který upozornila kontrola ministerstva provedená ve VoZP na přelomu let 2012 a 2013.

Na základě výsledků této kontroly podalo MZ ČR trestní oznámení na neznámého pachatele, podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a podnět Ministerstvu financí ČR s žádostí, aby ho podstoupilo příslušnému finančnímu úřadu.

MZ ČR nyní čeká na výsledky orgánů činných v trestním řízení. Plánovaná kontrola se zaměří i na věci související s touto kauzou. Ministerstvo však nemůže suplovat práci orgánů činných v trestním řízení.

Podle VoZP považuje Štein obvinění za zcela absurdní a chápe ho jako další pokus o kriminalizaci VoZP. Detektivové z protikorupční policie hledali dokumenty k veřejným zakázkám v budově ředitelství v červnu 2015. Tehdy se spekulovalo, že hledají důkazy k zakázce na nábor klientů, za niž pojišťovna vyplatila za podivných okolností odměny 130 milionů korun.

VoZP, která mimo jiné hradí lékařskou péči českým vojákům, měla na konci roku 2014 zhruba 700 000 klientů a za zdravotní péči v roce 2014 vydala 14,41 miliardy korun.

Kategorie