Ministerstvo práce a sociálních věcí v těchto dnech zahajuje projekt „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám II“. Díky němu bude pokračovat distribuce potravin a základních materiálních potřeb těm nejchudším lidem.

V předvánočním čase tak mohou lidé v tíživé životní situaci obdržet na téměř sto padesáti distribučních místech pomoc, která je pro ně životně důležitá. Této pomoci se během projektu dostane více než 40 000 lidem, ať už se jedná o maminky s dětmi v azylových domech nebo o lidi bez domova.

Do projektu se kromě původních čtyř partnerských organizací (Charita ČR, Naděje, Diakonie SKP ČCE a Slezská diakonie) nově zapojily potravinové banky v 11 krajích, Diakonie Církve bratrské a město Jindřichův Hradec. Během prosince bude první dodávka pomoci zavezena do 25 skladů, ze kterých bude rozvážena do dalších distribučních míst. Díky zapojení potravinových bank se na čerpání pomoci budou moci podílet i menší neziskové organizace.

Lidé v nouzi obdrží základní potraviny (masové konzervy, těstoviny, rýži, cukr apod.) a hygienické potřeby (zubní kartáčky, pasty, šampóny, mýdla atd.).

Oproti minulým dodávkám jsme rozšířili sortiment pomoci. Například rodiny s dětmi dostanou kojeneckou výživu, dětské příkrmy a trvanlivé mléko. Přidali jsme toaletní papír, čisticí prostředky a hygienické potřeby pro ženy,“ upřesnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Na jaře se navíc plánuje rozšíření poskytované pomoci o základní domácí potřeby (hrnce, talíře atd.) a o vybrané textilní výrobky (spodní prádlo, ponožky atd.).

Novinkou je také to, že partnerské organizace nedostanou jednotné balíčky, ale budou je vytvářet z nabízených komodit samy přesně podle individuálních potřeb svých klientů. Tento model navíc umožní balíčky vhodně doplnit o pomoc získanou z jiných zdrojů, např. z obchodních řetězců.

Pilotní projekt spustilo MPSV před rokem. Dosud se rozdalo cca 350 tun potravin za zhruba 25 milionů korun a hygienické potřeby v hodnotě 14 milionů korun. Potravinové balíčky získalo přibližně 48 tisíc lidí, hygienické balíčky kolem 31 tisíc lidí. Rozpočet navazujícího projektu, který potrvá až do roku 2018, je přibližně 103 milionů korun. Smyslem je pomoci i lidem, kteří nejsou registrováni na úřadech, ale pomoc také potřebují.

Projekt je financován z Operačního programu potravinové a materiální pomoci v rámci Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) a ze státního rozpočtu. Je zaměřen na osoby bez domova, osoby ohrožené ztrátou bydlení, materiálně deprivované rodiny s dětmi, neúplné rodiny s nízkou pracovní intenzitou a další osoby ve vážné sociální nouzi.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Kategorie