Návrh na zvýšení nemocenské

Návrh na zvýšení nemocenské

Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch chce prosadit zvýšení nemocenské. Podle Štěcha je nemocenská v Česku velmi nízká a měla by se upravit. Malé dávky dostávají zvlášť lidé s vážnou nemocí, kteří stonají dlouhou dobu, uvedl Štěch po jednání s odboráři, kteří požadují zvýšení nemocenských dávek a obnovení jejich proplácení i v prvních třech dnech nemoci.

V Senátu PČR je nyní senátní novela, podle které by nemocenskou v prvních třech dnech stonání propláceli zaměstnavatelé. Propláceli by pracovníkům 60 procent mzdy. Klesly by jim za to odvody nemocenského pojištění z 2,3 na 2,2 procenta. Zrušení třídenní karenční doby navrhli poslanci KSČM v Poslanecké sněmovně PČR. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák návrhl, aby firmy mohly zavést pět proplácených dnů volna na zotavenou, takzvaných sick days.

Předseda Senátu PČR dále uvedl, že úroveň nemocenských dávek je tak nízká, že je potřeba se nad tím seriózně zamyslet. Podle něj se zvlášť dlouhodobě nemocní ocitají ve složité situaci, když měsíčně dostávají kolem 11 000 korun. Lidé s nižšími příjmy, kteří nemají žádné rezervy, pak nejsou schopni uživit rodinu a končívají v dluzích.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění podle výše výdělku. Započítává se jen určitá jeho část, za den to může být maximálně 892 korun.

Předseda Senátu PČR neuvedl, zda by se klonil víc k obnovení proplácení tří prvních dnů nemocenské, nebo k zavedení dnů na zotavenou. Podle něj by měla ale začít platit aspoň jedna z obou variant, za ideální by považoval schválení obou. Takzvané sick days označil za kompromis pro "širší podnikatelské i politické spektrum".

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly by přijetí obou variant bylo ideální. Dodal, že možnost vzít si proplácené volno na zotavenou mají i lidé ve státní službě. Upravila to kolektivní dohoda. Odbory by uvítaly, kdyby se tento bonus dostal do zákoníku práce.

ČMKOS bude prosazovat také zvýšení nemocenské, a to za celou dobu stonání - nejen při dlouhodobé nemoci. Diskuse by se podle Středuly měla vést i o odvodech. Umí si prý představit to, že by je znovu platili i zaměstnanci.

Vládní strany v koaliční dohodě uvedly, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se zatím neshodli.

Kategorie