Nový systém pro elektronické recepty na léky by měla vytvořit firma Solitea Business Solutions (dříve Aquasoft). Lékový ústav její nabídku vyhodnotil jako nejlepší. Smlouvu s firmou ale zatím nemůže podepsat, proti výsledku výběrového řízení totiž dostal dvě námitky.

Solitea nabídla cenu 14,68 milionu korun bez DPH. Předpokládaná hodnota zakázky byla asi čtyřikrát vyšší, SÚKL ale očekával výrazně nižší nabídky. Původní firma Aquasoft se na současném řešení elektronických receptů podílela.

"SÚKL vydal rozhodnutí o výběru nejvhodnějšího uchazeče, nicméně ostatní účastníci řízení podali námitky, celkem dvě. Z toho důvodu SÚKL v tuto chvíli nemůže uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem," řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová. Podle ní nyní běží desetidenní lhůta, kterou má ústav na vypořádání připomínek. Pokud stěžovatelé nebudou s vypořádáním spokojeni, mohou se následně obrátit na antimonopolní úřad. Celkem se do výběrového řízení přihlásilo 14 firem, osm nabídek SÚKL kvůli nesplnění kritérií vyřadil.

Vítěz tendru by měl vyvinout a zavést systém eRecept a poskytnout servisní podporu po dobu čtyř let. Systém zahrnuje Centrální úložiště elektronických receptů, Registr pro léčivé přípravky s omezením a další komponenty.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, vystavuje je asi pětistovka zdravotnických zařízení, z toho několik desítek nemocnic a poliklinik. Od roku 2018 bude pro lékaře předepisování eReceptů povinné. Ministerstvo zdravotnictví ale už dříve počítalo se zmírněním povinnosti v situacích, kdy bude výpadek elektřiny či internetu, nebo lékař nebude mít z terénu připojení. Pro pacienty, kteří budou trvat na papírovém receptu, má tato možnost zůstat zachována.

Systém má umožnit pacientům sledovat, jaké léky jim lékaři předepsali. K těmto informacím se dostanou i lékaři, kterým k tomu pacient dá souhlas. Měl by také umožnit hlídat, aby pacient neužíval například léky se stejnou účinnou látkou od více lékařů, nebo léky, které navzájem mohou vyvolat nepříznivé reakce. Elektronické recepty mají omezit možnost falzifikace a chyb, které mohou nastat kvůli nečitelně napsaným údajům na papírových receptech. Recept lze, po dohodě s lékařem, vydat i na dálku.

Zdroj: ČTK

Systém eReceptů provozovala pro SÚKL od roku 2012 firma Tronevia, která nyní vede s ústavem soudní spor o práva nakládání s aplikacemi. Původně úložiště elektronických receptů dodala firma Aquasoft, která také pomáhala ústavu zprovoznit nynější náhradní řešení.

 

Kategorie