Zákon o rozpočtových pravidlech - vládní návrh

Zákon o rozpočtových pravidlech - vládní návrh

Poslanci Výboru pro zdravotnictví PSP ČR na 26. schůzi dne 3. 12. 2015 mj. projednávali vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony /ST 546/.

Výbor se postavil proti návrhu začlenit pod státní pokladnu i zdravotní pojišťovny. Podle vládní novely zákona o rozpočtových pravidlech by si musela převést účty do České národní banky i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Rozpočtový výbor PSP ČR novelu už dříve podpořil jen s drobnými úpravami.

Výboru pro zdravotnictví PSP ČR navrhl z předlohy zdravotní pojišťovny vyjmout i přes nesouhlas Ministerstva financí. Podřízením dalších účtů státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu.

Ministerstvo zdravotnictví soudí, že změna by zdravotnictví přinesla spíše rizika. Pochyby o návrhu vyjadřovali i někteří koaliční poslanci. Naopak předseda výboru Rostislav Vyzula označil výtky za nedorozumění. Ministerstvo financí tvrdí, že změny by mohly přinést roční úsporu na úrokových nákladech státního dluhu v řádu stovek milionů až miliard korun v závislosti na vývoji výnosů státních dluhopisů.

V případě, že by Poslanecká sněmovna PČR vynětí zdravotních pojišťoven z novely nepřijala, budou poslanci v závěrečném schvalování hlasovat i o dalších návrzích Výboru pro zdravotnictví. Jde o zrušení pravomoci Ministerstva financí stanovit majitelům účtů pod státní pokladnou režim plateb, případně vyjmout z této kompetence jen zdravotní pojišťovny. Z devíti měsíců na tři roky od účinnosti novely by se podle dalšího návrhu výboru měla posunout lhůta na převod účtů pojišťoven z komerčních bank do centrální banky. Povinnost převodu kont by se navíc nemusela týkat obchodních činností zdravotních pojišťoven, tedy například cestovního pojištění. S tímto návrhem přišlo Ministerstvo financí.

Vládní novela rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, regionální rady, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Nyní spadají pod státní pokladnu například peníze na výdajových a příjmových účtech státního rozpočtu, účtech pro spravování daňových příjmů, účty rezervních fondů organizačních složek státu, státních fondů, účty SŽDC pro příjmy dotací nebo účty měst a krajů k příjmu dotací.

Zdravotní pojišťovny budou muset vydat podle důchodové zprávy miliony korun na změnu informačních systémů a desítky milionů kvůli nutnosti informovat plátce a další smluvní partnery o změně bankovního účtu. Pojišťovny taky přijdou o příjmy z úroků. Zaměstnanecké pojišťovny už varovaly, že budou muset omezit preventivní programy, které z úroků hradily. Novela jim ale umožní převádět do fondu prevence až jedno promile ze základního fondu.